Decyzje wyborcze młodych [komentarz]

4/7/2021 • Estimated reading time: one minute
Opinia, Polska
Decyzje wyborcze młodych [komentarz]
Jak na przestrzeni lat zmieniały się poglądy polityczne najmłodszej grupy wyborców (18-25/29 lat)?

Wykres w każdym wierszu podzielony jest na 3 części. Pierwszą oznaczającą rodzaj wyborów (parlamentarne/do PE), frekwencję oraz wyniki konkretnych komitetów w najmłodszej grupie wiekowej. Belki koloru szarego oznaczają komitety, które zdobyły bardzo niskie poparcie lub/i brakuje danych o ich poparciu. Dane pochodzą z badań exit poll przeprowadzanych dla mediów.

Zaczynając od frekwencji. Można zauważyć, że mobilizacja elektoratu młodych na przestrzeni ostatnich 12 lat nie zmieniła się znacznie w przypadku wyborów parlamentarnych i nieco poprawiła w wyborach do PE.

Najbardziej zauważalnymi ze wszystkich wyników są wybory do PE w 2014 roku. Odbywały się one niemal bezpośrednio po ogłoszeniu taśm Wprost, co znacznie wpłynęło na poparcie młodych dla Platformy Obywatelskiej. Najlepszą alternatywą okazała się wówczas jedna z partii Janusza Korwin-Mikkego, Nowa Prawica, co dowodzi jej bardzo wysokie poparcie.

Na przestrzeni lat widać również stopniową awangardyzację najmłodszej grupy wyborców. Do 2009 dominuje partia rządząca, później prawie 1/4 przejmuje jednokadencyjny Ruch Palikota, w 2014 Nowa Prawica, w 2015 Kukiz'15 i KORWiN, a w ubiegłym roku Konfederacja i Lewica.


Adrian OrłówAdrian Orłów
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

    As of: 6/12/2021
    Made with  by myPolitics Team