Koalicje - Czyli kto z kim i za ile?!

3/22/2021 • articles:header.readingTime
Opinia, Polityka, Polska
Koalicje - Czyli kto z kim i za ile?!
Polityka w Polsce to prawdziwy rollacoaster. Z dnia na dzień obserwujemy nowe rozdanie. Jedna wypowiedź, jedno głosowanie... A tak wiele powodów, aby zmienić partnera.

Gowin i Ziobro opuszczają Kaczyńskiego... Koalicja PiS z K'15 "Ja pójdę z każdym - Wystarczy tylko, że wpiszę do swojego programu moje postulaty!"

Tak Kukiz mówi o możliwej koalicji z PiS, a właściwie to z każdym. Opuszczenie przez Solidarną Polskę oraz Porozumienie, partii Jarosława Kaczyńskiego nie wydaję się niemożliwe. Tym bardziej wyobrażam to sobie w sytuacji gdy zbliżają się wybory parlamentarne, a PiS traci w sondażach. Gowin i Ziobro prędzej czy później będą musieli pójść "na własne" i tak oto rozpada się Zjednoczona Prawica, a Paweł Kukiz pakujący swoje rzeczy ze swojego gabinetu w sejmie, odbiera telefon z Nowogrodzkiej. Ta koalicja oczywiście wydaję mi się bardziej prawdopodobna niż fuzja PiS-u i Konfederatów, jednak co do jej skuteczności mam mieszane odczucia. Tak czy inaczej, to Kukiz dla Prawa i Sprawiedliwości może być ostatnią szansą na dodatkowe kilka procent, a w konsekwencji utrzymanie władzy.

A jeśli wyłamie się tylko Solidarna Polska? PiS ponownie sięga po K'15 i wraz z Porozumieniem - Jarosława Gowina tworzą koalicję. Do Zbigniewa Ziobro natomiast, uśmiecha się Konfederacja.

I w tej sytuacji na prawej stronie sceny politycznej w Polsce powstaję zwarcie. Rozpoczynają się wyścigi kto jest bardziej "prawicowy" paradoksalnie ta wewnętrzna walka prawicy może pozwolić ugrupowaniom opozycji z centrum           i lewej strony sceny politycznej - zyskać dodatkowe procenty, a w konsekwencji odsunąć PiS od władzy. Koalicję Solidarnej Polski i Konfederacji widzę jako skrajną - Popierającą np. postulaty Kai Godek. W tym przypadku w programie wyborczym na pewno ujrzelibyśmy hasło "Polska musi opuścić Unię Europejską"

[...] Nie ma wroga na prawicy [...] Tam jest wielu znakomitych polityków, jak Krzysztof Bosak czy Robert Winnicki, których niezwykle szanuję.

Tak na temat współpracy Solidarnej Polski z Konfederacją na antenie radia ZET wypowiadał się poseł i były wiceminister Janusz Kowalski.

Zapędy Kowalskiego studzi na Twitterze szef koła Konfederacji - Jakub Kulesza, zarzucając brak obniżki podatków przez obecny rząd.

W piłce nożnej kluby przy transferach biorą pod uwagę liczbę strzelonych goli. Jako Konfederacja bierzemy pod uwagę liczbę obniżonych podatków. Zimowe okienko transferowe w Polsce trwa do 24 lutego. Następne dopiero w lato. @JKowalski ma czas poprawić swoje statystyki;)

W Platformie Obywatelskiej trwa spór o to, w którą stronę ma iść. Posłowie niezadowoleni ze skrętu w lewo - odchodzą. Do nich dołącza Porozumienie, Polskie Stronnictwo Ludowe, oraz Polska2050.

Konserwatywne skrzydło w PO coraz głośniej daję o sobie znać. O problemach Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy wiemy wszyscy. Z kolei słabnące PSL, które co sondaż waha się nad progiem wyborczym, z pewnością skorzystałoby z tej opcji. Jedynym znakiem zapytania i najbardziej niepewnym elementem koalicji konserwatystów jest obecność w niej PL2050 - Szymona Hołowni. W to miejsce e.w mogłaby wskoczyć Nowoczesna. Tej koalicji nie wróżyłbym podboju parlamentu, jednak byłaby to na pewno licząca się  formacja, która wydaję się być stabilną alternatywą. Jednak brak znanych nazwisk w konserwatywnym skrzydle PO, powodowałby oparcie rozpoznawalności na marce Kosiniaka - Kamysza i reszty Ludowców, co tym bardziej może zniechęcić Hołownię, który jak sam mówi: "Buduję nową jakość".

Koalicja Centrum - PL2050, PSL, Platforma Obywatelska - Recepta na PiS? Czy szarobura koalicja, której nie wiadomo, o co chodzi?

Wcześniej wspomniana chęć odrębności Hołowni, może sprawić, że nigdy do niej nie dojdzie - Ale co jeżeli Hołownia stanie przed wyborem - Odsunąć od władzy Zjednoczoną Prawicę, razem z Borysem Budką i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, czy zdobyć 70 mandatów i pozwolić na dalsze nieudolne rządy PiS-u. Koalicja dzięki PSL-owi, może podebrać wyborców z prawa, PO poszuka wyborców po lewej stronie, a całość uzupełniłaby Polska2050. Koalicja nie tylko wydaję się być rozsądna, ale także silna. Niestety wyborców może zniechęcić ponowne połączenie PO-PSL, a razem z tym strata na wizerunku dla PL2050. Tak jak trudno jest znaleźć dobre rozwiązanie dla każdej partii, tak to byłoby chyba najbardziej do "przełknięcia" dla obecnych i wiernych wyborców wymienionych ugrupowań.

[...] My możemy w chwilach uniesień poobrzucać się dowolnymi uszczypliwościami, co jest też naturą ludzi temperamentnych. Jesteśmy w tym stanie uniesień pragmatykami, wiem, że tu się znajdzie miejsce dla wszystkich [...] Pytanie, jak ta układanka zostanie zrobiona, czy będziemy realizowali stary model, w którym to PO jest hegemonem czy będzie to układ nowy, bardziej kreatywny  

Tak o możliwej koalicji wypowiadał się Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska2050

Chyba najbardziej znana, najprostsza, i skuteczna - Koalicja Anty - PiS

W jej skład weszłyby ugrupowania opozycji - Koalicja Obywatelska, PSL, Nowa Lewica, PL2050   Ta koalicja jest najbardziej popularna w mediach społecznościowych... Dlaczego? - Bo gwarantuję sukces. W Polsce mamy do czynienia z systemem D'Hondta, ten system przeliczania głosów - Premiuję większe ugrupowania. Sondaże dla tej koalicji również są optymistyczne, podobnie jak nastawienie większości wyborców tych poszczególnych frakcji. Mimo to nasuwa się  pytanie - Jak bardzo stabilna jest ta koalicja. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z różnic, chociażby na linii PSL - Lewica w kwestiach światopoglądowych, lub posłów Nowoczesnej, którzy gospodarkę widzą inaczej niż posłowie partii Razem. Z pewnością niedotrwanie do końca kadencji tej koalicji, byłoby ogromną stratą zaufania do tych partii, a w konsekwencji powrotu Prawa i Sprawiedliwości do władzy.

Koalicje rządowe buduje się po wyborach, w oparciu o mandaty zdobyte w realu, a nie narysowane w Photoshopie... Przed wyborami warto zaś pokazać programy - żeby wyborcy mogli wybrać, jakiej Polski chcą. Samo bycie "AntyPiS" nie wystarczy, żeby zmienić złą władzę. To już sprawdzone.

Piszę na Twitterze jeden z liderów Nowej Lewicy - Adrian Zandberg studząc jednocześnie emocje związane z koalicją "Anty-PiS"

Wszelkie inne opcję, po prostu wydały mi się zbyt mało prawdopodobne, aby je tutaj umieścić. Koalicja PiS - Konfederacja, po ostrej wypowiedzi pana Sławomira Mentzena w programie "Młodzież - Kontra Politycy" na naszym kanale tylko potwierdza moją tezę. Jedno jest pewne - Nie ma idealnego rozwiązania dla każdej partii, teraz tylko należy zastanowić się, co jest ważniejsze... Odebranie władzy Zjednoczonej Prawicy, czy interes partyjny.


Źródła:

Dawid Kuźmiczonek
Interesuję się; sportem, polityką, historią i wieloma innymi sprawami. Na co dzień gram w siatkówkę. Znienawidzony centrysta.
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

Michał Moniak

Michał Ranuszkiewicz

Marcin Wasylewski

Adam Freus

Andrzej Prendke

Łukasz Sęk

Michael Karpinski

Krystian Lengiewicz

Igor Czabaj

Kuba Krywald

Mateusz Całkowski

Krzysiek Regliński

Kamil Jaglarz

Marcel Fidelus

As of: 4/6/2021
Made with  by myPolitics Team