Koniec kadencji Adama Bodnara

7/15/2021 • Estimated reading time: one minute
Polska, Polityka, News
Koniec kadencji Adama Bodnara
Kierownictwo nad Biurem RPO obejmuje Stanisław Trociuk.

Jutro, w wyniku decyzji TK z 15 kwietnia sygn. akt K 20/20, traci moc przepis ustawy o RPO mówiący o tym, że rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Z tego powodu Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji, nie będzie miał podstawy do sprawowania zadań RPO i musi ustąpić z urzędu.

Na konferencji zorganizowanej w ostatnim dniu pełnienia przez niego funkcji, Adam Bodnar wyraził nadzieję, że szósta próba wyboru nowego RPO zakończy się już pozytywnie. Jako osobę, która będzie kierować Biurem RPO do czasu powołania nowego rzecznika, wyznaczył swojego zastępcę Stanisława Trociuka, pracującego w Biurze od 1989 roku.

Bodnar mówił m.in.:

Mam do przekazania dwa przesłania: po pierwsze, szczepcie się. Tylko tak tragedia, która nas dotknęła w ostatnich miesiącach nie powtórzy się, albo nie będzie tak straszna.
Po drugie, szanujcie Biuro RPO, bo to jest dobro narodowe. Profesjonalna ekipa gotowa pracować dla dobra współobywateli, z ogromnym doświadczeniem i wiedzą zebraną w ciągu 30 lat.  Doceńmy ich pracę. Oni stoją na pierwszej linii obrony praw obywatelskich i wolności.
Rzecznicy się zmieniają i ja teraz schodzę z pokładu, ale tankowiec w postaci biura RPO płynie i nadal będzie płynąć. Chciałbym, aby nowy sternik uszanował tych ludzi, którzy w biurze pracują.

Adam Bodnar sprawował funkcję rzecznika praw obywatelskich od 9 września 2015 r. 8 lipca 2021 r. Sejm głosami 380 posłów wybrał Marcina Wiącka na nowego rzecznika. Jest to szósta próba wyłonienia następcy Bodnara.


Michał Lubowicki
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

    As of: 7/22/2021
    Made with  by myPolitics Team