Matura już jutro. Gotowi?

5/3/2021 • articles:header.readingTime
Polska, News
Matura już jutro. Gotowi?
Już we wtorek (4.05) o godzinie 9:00 maturzyści z całej Polski rozpoczną najważniejszy egzamin w swoim życiu.

Jak podaję Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), do matury w tym roku przystąpi 271 tysięcy absolwentów z liceów oraz techników. Oprócz tego 96 tysięcy zdecydowało się na poprawę oraz zaliczenie niezdanego egzaminu z lat ubiegłych. CKE zdradza, że w tym roku najstarszy maturzysta ma 69 lat.

Oprócz trzech przedmiotów z tzw. ''podstawy'', maturzyści w tym roku mogli, ale nie musieli przystępować do egzaminów na poziomie rozszerzonym. Czy z tego skorzystali?

Zdecydowana większość zdecydowała się zdawać przedmioty dodatkowe [...] Najczęściej jako przedmiot dodatkowy maturzyści wybierali język angielski - prawie 60 procent maturzystów, matematykę, język angielski, język polski, geografię i biologię. - Mówi dla Polskiego Radia dyrektor CKE, Marcin Smolik.

Maraton maturalny, tradycyjnie rozpocznie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Oprócz tego już tego samego dnia po południu na salę egzaminacyjną wejdą maturzyści, którzy zdecydowali się pisać egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Królowa nauk - Matematyka, będzie czekać na maturzystów w środę. Kolejnego dnia maturzystów czeka jeszcze język obcy. I tak do 20 maja, trwać będą egzaminy pisemne. - Ustne w tym roku i następnym są nieobowiązkowe.

5 lipca to data, na którą czeka zapewne każdy maturzysta, to tego dnia zostaną ogłoszone wyniki. Z kolei wyniki poprawek, które odbędą się w sierpniu - 10 września.

Matura w czasie pandemii to wyzwanie dla szkół. Lista wytycznych zapewne spędza sen z powiek zarówno dyrektorom jak i tegorocznym abiturientom.

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych zgodnych z objawami Covid-19. Zasada ta obowiązuję także pracowników szkoły, egzaminatorów i nauczycieli.
  • Na egzamin nie może przyjść osoba objęta kwarantanną lub przebywająca w domu z osobą nią objętą.
  • Na teren szkoły można wejść wyłącznie z zakrytymi ustami oraz nosem. Maturzyści będą mogli zdjąć maseczkę dopiero po zajęciu miejsca na sali egzaminacyjnej. Z powrotem muszą nałożyć maseczkę w momencie gdy do ławki podjedzie nauczyciel z arkuszem, lub po zakończeniu będą opuszczać salę egzaminacyjną.
  • CKE zaleca, aby każdy zdający korzystał ze swoich przyborów. Maturzyści nie powinni ich sobie nawzajem pożyczać.
  • Szkoła także nie zapewni zdającym wody. Tegoroczni maturzyści powinni zaopatrzyć się w nią sami.

A to tylko kilka z najważniejszych punktów zaleceń dot. przeprowadzania tegorocznych matur. Nie mniej, wraz z całą załogą myPolitics przesyłamy dla tegorocznych maturzystów wyrazy wsparcia.

Dawid Kuźmiczonek
Interesuję się; sportem, polityką, historią i wieloma innymi sprawami. Na co dzień gram w siatkówkę i małymi krokami zbliżam się do matury. Znienawidzony centrysta.
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

Michał Moniak

Michał Ranuszkiewicz

Marcin Wasylewski

Adam Freus

Andrzej Prendke

Łukasz Sęk

Michael Karpinski

Krystian Lengiewicz

Igor Czabaj

Kuba Krywald

Mateusz Całkowski

Krzysiek Regliński

Kamil Jaglarz

Marcel Fidelus

As of: 4/6/2021
Made with  by myPolitics Team