.Nowoczesna odzyska 28 mln? Strasburg zadecyduje

4/21/2021 • Estimated reading time: one minute
Opinia, Polityka, Polska, Europa
.Nowoczesna odzyska 28 mln? Strasburg zadecyduje
Błąd skarbnika partii Petru pozbawił ją w 2015 75% subwencji i doprowadził do rozpadu struktur. Dla .N pojawiło się jednak światełko nadziei

Ówczesna decyzja PKW została początkowo zaskarżona przez założyciela partii - Ryszarda Petru - do Sądu Najwyższego. W 2016 r. SN oddalił jednak skargę Nowoczesnej i podtrzymał decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego z wyborów w 2015 r. w wyniku niezgodnego z prawem przelania 2 mln złotych z konta partii na konto komitetu wyborczego.

Tym samym ugrupowanie straciło a rzecz Skarbu Państwa zakwestionowaną przez PKW kwotę, a także 75% (4,65 mln zł) rocznej subwencji na działalność partii politycznych i 75 proc. dotacji podmiotowej, którą miało otrzymać w związku ze zdobytymi mandatami poselskimi. Odpowiedzialny za błędny przelew Michał Pihowicz zrezygnował z funkcji skarbnika partii. W 2018 r. Sąd Najwyższy skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego dotyczące przepisów, na podstawie których PKW odrzuca sprawozdania finansowe partii politycznych.

Trybunał w Strasburgu

W związku z brakiem efektów w Polsce, Ryszard Petru postanowił w 2017 zaskarżyć decyzję PKW do Trybunału w Strasburgu, wtedy już jako lider nieistniejącej obecnie partii "Teraz". Walka formacji Petru, Lubnauer i Szłapki trwa już 3 lata, ale powoli nadchodzi jej koniec. Nowoczesna otrzymała informację potwierdzającą, że Trybunał podziela ich zdanie w kwestii błędów popełnionych w interpretacji PKW z 2015 roku. Rozprawa odbędzie się w połowie 2021 roku i może być bardzo ciekawym zdarzeniem w historii polskiej polityki. Partia, która od wielu lat dążyła ku upadkowi może nagle otrzymać zastrzyk finansowy i zacząć dyktować warunki innym. Jak się jednak stanie? Zobaczymy.


Źródło: mypolitics.pl

Leonardo GóreckiLeonardo Górecki
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

Michał Moniak

Michał Ranuszkiewicz

Marcin Wasylewski

Adam Freus

Andrzej Prendke

Łukasz Sęk

Michael Karpinski

Krystian Lengiewicz

Igor Czabaj

Kuba Krywald

Mateusz Całkowski

Krzysiek Regliński

Kamil Jaglarz

Marcel Fidelus

As of: 4/6/2021
Made with  by myPolitics Team