Ponad 400 osób z zarzutami po szturmie zwolenników Trumpa na Kapitol. A ma być ich jeszcze więcej.

5/1/2021 • articles:header.readingTime
Ameryka, Polityka, News
Ponad 400 osób z zarzutami po szturmie zwolenników Trumpa na Kapitol. A ma być ich jeszcze więcej.
Nie ulega wątpliwości, że atak tłumu sympatyków Donalda Trumpa na siedzibę Kongresu Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia był jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń w najnowszej historii USA.

Bezprecedensowość tego zdarzenia wynika z faktu, że ostatnim tak poważnym atakiem na Kapitol było podpalenie budynku podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej w 1814 roku. Nadzwyczajność owego zajścia wynika również z tego, że tym razem atak na parlament Stanów Zjednoczonych nie przypuściły siły obcego mocarstwa, lecz sami obywatele kraju, niezadowoleni z wyników wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku.

Szturm spotkał się z potępieniem, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i ze strony międzynarodowych liderów. Przez media, komentujących i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości nazywany był czarnym dniem amerykańskiej historii, atakiem na demokrację i próbą obalenia wyników wyborów. W wyniku wtargnięcia zwolenników Trumpa na teren Kapitolu przerwany został proces liczenia głosów Kolegium Elektorów oraz zaistniała konieczność ewakuacji kongresmenów. Rannych zostało co najmniej 138 policjantów, zginęło 5 osób. Wznowienie obrad Kongresu nastąpiło kilka godzin później, a o godzinie 3:41 czasu miejscowego potwierdzono zwycięstwo Joego Bidena. Działania Trumpa, który rzucał bezpodstawne hasła o masowych fałszerstwach wyborczych i próbował zmienić wyniki wyborów na swoją korzyść spaliły na panewce. Republikanin opuścił swój urząd już bez żadnych protestów, choć nadal zaznaczał, że nie zgadza się z wynikiem wyborów.

Śledztwo, jakie rozpoczęło się po ataku na Kapitol, już teraz określane jest jako jedno z największych w historii kraju. Do 23 kwietnia zarzuty postawiono w sumie 440 uczestnikom szturmu pochodzącym z praktycznie wszystkich stanów (najwięcej z Florydy, Pensylwanii oraz Teksasu). Przytłaczająca większość oskarżonych (90%) to mężczyźni oraz osoby niezwiązane z żadną skrajnie prawicową organizacją. Ci, którzy powiązani byli z takimi grupami, np. z Proud Boys lub Oath Keepers, stanowili 12% aresztowanych; oskarżenia o działalność konspiracyjną obejmują właśnie te osoby. Na miejscu pojawili się zwolennicy teorii spiskowej QAnon (słynny mężczyzna z pomalowaną twarzą, wytatuowanym ciałem oraz skórzaną czapką z rogami to osoba znana jako szaman QAnon – Jacob Anthony Chansley, używający pseudonimu Jake Angeli). Część aresztowanych ma powiązania ze służbami porządkowymi i armią, a także środowiskami zwolenników białej supremacji.

Wśród aresztowanych osób znajduje się np. 38-letni Klete Keller – amerykański mistrz olimpijski w pływaniu. Oskarżony jest o wtargnięcie i przebywanie na terenie Kapitolu bez upoważnienia oraz zakłócenie porządku. Prawnicy Richarda Barnetta – innego oskarżonego, sfotografowanego w biurze Nancy Pelosi kiedy siedział z nogą założoną na biurko – starają się o wypuszczenie go na wolność. Barnett zostawił w biurze kartkę z wiadomością “Hey Nancy Bigo was here biatd”. Prawnicy mężczyzny odczytują ostatnie słowo jako “biatch” (mniej wulgarną wersję słowa “bitch”) oraz piszą o braku “you”. Uznają, że fałszywie przyjęto, iż Barnett miał na myśli bardziej obraźliwe słowo oraz kierował swoją wiadomość bezpośrednio do spikerki Izby Reprezentantów.

Generalnie zarzuty postawione uczestnikom szturmu obejmują zarówno “lżejsze” wykroczenia, jak np. wtargnięcie do budynku federalnego bez pozwolenia i próby zakłócenia posiedzenia Kolegium Elektorów, jak i poważne przestępstwa, np. zniszczenie rządowego mienia, kradzieże oraz atak na funkcjonariuszy służb porządkowych. Departament Sprawiedliwości powiadomił, że śledztwo nadal trwa i że łączna liczba osób z postawionymi zarzutami najprawdopodobniej przekroczy 500.

Koszt naprawy szkód powstałych w wyniku ataku i związane z tym wydatki na ochronę wynoszą co najmniej 30 milionów dolarów. Renowacja ma zacząć się w czerwcu. Do naprawy zniszczeń ma zostać wykorzystane m.in. ponad 1360 kilogramów stuletniego drewna mahoniowego z Wisconsin.


Źródła:

Michał Lubowicki
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

Michał Moniak

Michał Ranuszkiewicz

Marcin Wasylewski

Adam Freus

Andrzej Prendke

Łukasz Sęk

Michael Karpinski

Krystian Lengiewicz

Igor Czabaj

Kuba Krywald

Mateusz Całkowski

Krzysiek Regliński

Kamil Jaglarz

Marcel Fidelus

As of: 4/6/2021
Made with  by myPolitics Team