Sejm debatuje o KPO

5/4/2021 • articles:header.readingTime
News, Polska, Polityka
Sejm debatuje o KPO
Trwa gorąca dyskusja na temat Krajowego Funduszu Odbudowy

Aktualnie trwa posiedzenie sejmu: https://www.youtube.com/watch?v=gf5x_GEegYw

Na początku dyskusji przewodniczący PSL nawoływał do zmiany procedury głosowania:
"Decyzja premiera o podpisaniu się pod funduszem odbudowy to jedna z najważniejszych decyzji od czasu Traktatu Lizbońskiego. Sejm powinien ustalić jaką większością będzie przyjmowany fundusz odbudowy. My dysponujemy opiniami które mówią, że ta zmiana wymaga większości 2/3 głosów, ponieważ jest przekazanie kompetencji państwa członkowskiego na rzecz instytucji europejskich w zakresie podatków, wypuszczania obligacji, funkcji konstytucyjnych MF." - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Obawy o konstytucyjność głosowania wyrazili również Cezary Tomczyk (KO) i Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja).

Stanowisko rządu

"Podczas tego głosowania, które jest przed nami, będziemy mogli wyrazić swoje mocne ZA uczestnictwie Polski w UE, ZA wykorzystywaniem środków które są nam przekazywane, bądź wyrazić wobec tego sprzeciw. (...) Ta ustawa, za którą stoją te środki unijne, jest ustawą o polskiej racji stanu." - mówił Premier Mateusz Morawiecki

"Nie ma tu żadnego uwspólnotowienia długów. Nie ma ryzyka ciążącego na Polsce, że będziemy spłacać długi Niemiec czy Francji." - tłumaczył.

"To ponad 770 mld złotych,  dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy. Nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla!" - przekonywał premier.

Stanowisko Koalicji Obywatelskiej

Borys Budka wypowiadał się krytycznie o aktualnej wersji KPO:

"Wbrew temu co mówi wasz nowy koalicjant, w KPO nie ma żadnych gwarancji, że samorządy, organizacje pozarządowe, organizacje społeczne, będą miały jakikolwiek głos decydujący." - mówił.

"Zmusiliście rząd, by wysłał nikomu nie znany dokument, przed zakończeniem negocjacji z samorządowcami. Zostawiliście nie tylko opozycję, bo to rozumiem, ale zostawiliście NGO, samorządowców, wszystkich tych którzy liczyli na to, że można zbudować coś w konsensusie." - opowiadał.

"Chcę raz jeszcze podkreślić. Od samego początku, byliśmy za tym by do Polski trafiły te pieniądze. Wszyscy eurodeputowani w Europejskiej Partii Ludowej, zarówno nasi przyjaciele z PSL jak i PO głosowali za tymi pieniędzmi dla Polski. Jednocześnie żądaliśmy transparentności, uczciwości, ale przede wszystkim tego, by 40% środków, tak jak do tej pory, było rozdzielane przez samorządy. Dzisiaj zgłosiliśmy szereg poprawek. Nawet tych poprawek nasi przyjaciele z opozycji nie byli wstanie poprzeć." - podsumował przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Stanowisko Lewicy

Współzałożyciel partii Razem - Adrian Zandberg silnie bronił RPO, podkreślając geopolityczne znaczenie funduszu:

"Już za chwilę w tym głosowaniu będziemy decydować w imieniu RP o pogłębieniu integracji europejskiej. Jeśli powstanie Europejski Fundusz Odbudowy, to zapewniamy miliardy euro dla Polski, ale też uczynimy unię silniejszą, i bardziej zjednoczoną. Natomiast jeśli fundusz upadnie, to będzie zwycięstwo wrogów Europy, obecnych również na tej sali. To jest prawdziwa stawka tego głosowania."

"Nie jest niestety powiedziane, że w tym wielkim projekcie wezmą udział wszyscy. To już się raz wydarzyło. Już raz Polska nie wzięła udziału w Planie Marshalla, i do dziś płacimy za to cenę. Tym razem na szczęście nikt nie decyduje za nas."

"Musimy podnieść efektywność energetyczną, to oznacza że musimy odnieść od paliw kopalnych i EFO to są środki na zieloną transformację. (...) Jeśli nie zrobimy tego na czas, to świat w którym będą żyły nasze dzieci, po prostu stanie w płomieniach"

"Rządy przychodzą i odchodzą. Także te złe rządy, takie jak ten który rządzi dziś Polską. Ale zostaje Polska! I dziś decydujemy o przyszłości naszego kraju, i przyszłości Europy. Konsekwencje tych głosowań, one zostaną z nami na lata, i będzie mierzyć się z nimi nie tylko ten, ale wszystkie kolejne rządy."

Stanowisko Konfederacji

Dobromir Sośnierz bezwzględnie potępił KPO:

"Dzisiejsze posiedzenie to jest sejm rozbiorowy. Dzisiaj zdecydujemy, czy Polska odda się w jeszcze głębszą niewolę Brukseli." - alarmował.

"Te pieniądze to pieniądze zatrute. Przeciętny polak tych pieniędzy nawet nie powącha. To są pieniądze dla urzędników, żeby dzielili i rządzili. To są pieniądze które zostaną wyrwane obywatelom, by napchać kieszenie banksterów." - ostrzegał.

"Sejm chce oddać kompetencje do zadłużania UE (...) Wejdzie mechanizm warunkowości. Będziemy wydawać 7 lat, oddawać 37 lat. Wejdą nowe podatki unijne: od plastiku, od śladu węglowego, cyfrowy, od transakcji finansowych." - tłumaczył Krzysztof Bosak

Stanowisko Polski 2050

Hanna Gil-Piątek wyrażała się pozytywnie o europejskim funduszu:
"To jaką Polskę i Europę przekażemy naszym dzieciom decyduję się tutaj tu i teraz. (...) Polska 2050 jako jedyna niezmiennie i konsekwentnie opowiada się cała za jego przyjęciem. Do egzaminów dojrzałości przystępujemy dzisiaj jako cała klasa polityczna. "

Jeremiasz Mazur
Socjalista, ateista, progresywista, sędzia brydżowy, maturzysta.
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

Michał Moniak

Michał Ranuszkiewicz

Marcin Wasylewski

Adam Freus

Andrzej Prendke

Łukasz Sęk

Michael Karpinski

Krystian Lengiewicz

Igor Czabaj

Kuba Krywald

Mateusz Całkowski

Krzysiek Regliński

Kamil Jaglarz

Marcel Fidelus

As of: 4/6/2021
Made with  by myPolitics Team