Wprowadzamy do polityki głos młodych [felieton]

7/10/2021 • articles:header.readingTime
Opinia, Polityka, Polska
Wprowadzamy do polityki głos młodych [felieton]
Młodzieżówki nigdy nie były tak blisko "prawdziwej polityki", a młodych nigdy wcześniej nie było słychać tak głośno

Stowarzyszenia młodych działaczy politycznych istnieją praktycznie tak długo jak demokracja. W Polsce od 89. roku powstało ich po każdej stronie sceny dziesiątki, a nawet setki - organizacje skupiające tysiące osób o wielorakich poglądach i celach, dające młodym możliwość rozwoju i poznania osób wyznających podobne wartości.

Natomiast przez większość czasu od powstania wolnej III RP stanowiły one z perspektywy samych polityków raczej grupę darmowych pomagierów, którym można za bezcen zlecić nieciekawe czynności pokroju noszenia teczki i garnituru. Debaty natomiast były nieprofesjonalne, niepopularne i ogólnie nieciekawe.

Czasy na szczęście się zmieniają i z każdym rokiem młodzieżówki zaczynają mieć coraz ważniejszą pozycję na scenie krajowej. Duży udział w tej kwestii mają media, dawniej TVP jako realizator słynnego "Młodzież Kontra", a dzisiaj wschodzące organizacje debatanckie i niezależne podmioty medialne jak myPolitics, Ad Personam, Gazeta Kongresy czy szereg innych mniejszych formacji.

Dodajmy do tego coraz większą liczbę ponadpartyjnych stowarzyszeń młodzieżowych działających w kwestii rozwoju przedsiębiorczości, ochrony klimatu czy działań na rzecz społeczności lokalnych i, mając to wszystko na względzie, możemy jasno stwierdzić, że jesteśmy w okresie kiedy młodzi medialnie przodują, a ich głos staje się coraz bardziej słyszalny i znaczący. Szczególnie, że to przecież oni najlepiej rozumieją najpotężniejsze z ludzkich kanałów komunikacji, czyli social media.

Dzisiaj to generacja Z i późni millenialsi tworzą trendy, a z pomocą tego mogą również skutecznie kreować rzeczywistość polityczną. Starszym zazwyczaj nie chce się już znacząco działać, lecz w młodych jest pełno werwy i energii, szczególnie wywołanej buntem i brakiem akceptacji wobec wizji świata starszych pokoleń. Łącząc te wszystkie aspekty, czyli zrozumienie nowych mediów, motywację i umiejętność tworzenia trendów, powstaje mieszanka idealna dla celów dostarczania jakościowego contentu w kontekście politycznym. Młodzi wiedzą jak to robić i im się chce, więc wystarczy dać platformę, na której się rozwiną.

Goście #MłodzieżVsPolitycy do marca 2021

Jako myPolitics stworzyliśmy szereg formatów łączących debaty polityków z młodzieżą, włączając ich zarówno w dyskusje między samymi sobą, między politykiem a młodzieżą, jak i stawiając (w nowszych programach) na równi nawet z politykami wysokiego formatu. I to wszystko w "sezonie ogórkowym" - czasie kiedy polityka mało kogo interesuje.

To największa w najnowszej historii Polski realizacja projektu tego typu, i co ważniejsze, to dopiero początek naszej drogi. Naszym zasadniczym celem jest wprowadzać tę jakość jeszcze dalej, w znacznie większym zakresie i finalnie nawet poza Polską. Uważam, że świat potrzebuje przebicia "starczego betonu", ale przy zachowaniu doświadczeń i wiedzy poprzednich pokoleń.

Polityczne "leśne dziadki" powinny odejść w cień, lecz z cienia doradzać młodym wprowadzającym świeżość na scenę. W ten sposób stworzymy warunki nowoczesnej, ciekawej i dynamicznej demokracji oraz skutecznie uniemożliwimy ageistyczne betonowanie polskiej polityki.

Adrian OrłówAdrian Orłów
Share
Community
Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel
Share
Community
Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

    As of: 7/22/2021
    Made with  by myPolitics Team